X
تبلیغات
زولا

چهارشنبه 19 بهمن‌ماه سال 1384

توسط: سهیلا

نظرات (0)

چاپ

نرم افزار شی گرا و رویدادگرا

نرم افزارToolbook  عملا یک محیط برنامه نویسی شی گراو رویدادگرا(Event-driven) است.کاربروخود نرم افزاروحتی برنامه های دیگر نیز رویدادها را فعال نمایند.

 

                                           Toolbook                                      

                                                       قوی اما غریب

                                    

در این مقاله به تشریح و معرفی نرم افزار ساخت CD های چند رسانه ای یعنی Toolbook و مدل برنامه نویسی آن می پردازیم.

از نرم افزارToolbook نیز همانند دیگر نرم افزارهای این طیف می توان برای ساخت برنامه های چند رسانه ای/رابط های کاربر بانک اطلاعاتی(Database/front-end) بازی و دیگر برنامه های کاربردی استفاده کرد.

در نرم افزارToolbook فایل های ساخته شده در یک پروژه book نام گذاری می شوندو با پسوند TBK ثبت می گردند. یک کتاب یا Book را می توانید معادل یک فایل اجرایی(EXE) در نظر بگیرید. اجرا یا اشیا یی که می توانید در یک کتاب بکار برید عبارتنداز:

-اشیای گرافیگ graphic  objects –این اشکال را می توانید درون خود نرم افزار تولید نمایید و یا آن راimport یا pasteکنید.

-فیلد یا فضایی برای نما یش متن

-viewer یا پنجره که در نرم افزار تولید شده و برای نمایش صفحات ساخته شده به کار می رود. طبیعی است که می توانید ابعاد این پنجره را به دلخواه انتخاب نمایید. این پنجره نقش یک قاب را ایفا می نماید.

-page-واحد اصلی هر کتاب به شمار می رود و اشیایی که در پروژه خود به کار می برید در این صفحات گنجانده می شوند. توجه داشته باشید که این صفحات شفاف هستندو انتخاب تصویر زمینه در اختیارشی دیگری می باشد.

-کلیدها(Buttons)-این کلیدها می توانند به طور متفاوتی به کار گرفته شوند مثل کلید فشاری/checkbox/کلیدهای رادیویی وکلیدهای label یا برچسب دار.

-Background- طرحی است که برای تمام صفحات یک کتاب به اشتراک گذاشته می شود.

این عناصر اجزای اصلی سازنده پروژه شما خواهند بود. هنگامی که بخواهید کتابی را با این نرم افزار بسازید ابتدا صفحه ای ایجاد می کنید و سپس بر روی آن اشیایی را قرار می دهید. در نهایت با تکرار این فرایند شما دارای مجموعه ای از صفحات حاوی مطالب و محتوای مورد نظر خواهید شد. با قرار دادن کلیدهایی در این صفحات برای کاربر امکان ورق زدن این کتاب یا جابه جایی بین صفحات را فراهم خواهید کرد.

اما برای تامین جنبه های تعاملی(interactive ( باید بتوانید به اشیای به کار رفته در پروژه خود عادات و رفتارهایی  را نسبت دهید. این رفتارها در اصطلاح نرم افزارهای ساخت برنامه های چند رسانه ای "Behavior" نام گذاری می شوند. پارهای از این رفتارها به صورت آماده و قابل استفاده در دسترس شما قرار دارند.غالبا رفتارهایی که در اکثر پروژه ها کاربرد دارند به صورت built-in در نرم افزار گنجانده شده اند. اما از قابلیت های Toolbook می توان به قابلیت اسکریپت نویسی اشاره کرد. اسکریپت مجموعه ای از دستورالعمل هایی است که به کمک آن رفتار جدیدی را  تعریف می کنید.

هنگامی که از نرم افزار Toolbook استفاده می کنید  یا درحال ساخت یک پروژه می باشید که به این مرحله Autor level  گفته می شود و یا در حال اجرای پروژه یا برنامه آماده  هستید. (Reader level) با این تقسیم بندی تمام  استفاده کنندگان از برنامه شما در Reader level  قرار می گیرد.

ظاهر نرم افزار Toolbook  منعکس کننده قابلیت ها و ابزارهای ساخت پروژه می باشد. در Autor level  عملا شما مراحل زیر را طی خواهید کرد:

-برنامه کاربردی  را ایجاد می کنید. مثل تنظیم اندازه پنجره و غیره.

-اشیای مورد نظر را می سازید. شامل تصاویر گرافیک/موسیقی و ...

-خواص اشیای به کار رفته را تنظیم می نماید.

-با نوشتن اسکریپت  رفتار اشیا را تعریف می کنید.

-برنامه را اجرا می نمایید.

 

 

 

 

نرم افزار Toolbook  بعضی از عملکرد های Autor level را در مرحله Reader نیز اختیار کاربر قرار  می دهد. اساسا این قابلیت جز ویژگی های جدایی ناپذیر برنامه های چند رسانه ای می باشد. برای مثال امکان ویرایش یک جعبه متن باید در Read-level نیز وجود داشته باشد. کاربرد این ویژگی را حتما در برنامه هایی که از بانک اطلاعاتی استفاده می کنند دیده اید. در مثال دیگری فرض نمایید که در یک برنامه چند رسانه ای آموزشی می خواهید نام کاربر را از او سوال کنید تا بتوانید نتیجه آزمون او را گزارش نمایید.

درToolbook امکان آنکه به کاربر اجازه  دسترسی به عملکردهای دیگری از Autor-levelداده شود نیز وجود دارد برای ایجاد سهولت در رفتن از Autor-level  به Reader-level وبرعکس این قابلیت در منوی Edit گنجانده شده است. کلید F3 نیز این وضعیت را مکررا تغییر می دهد.

نرم افزارToolbook عملا یک محیط برنامه نویسی شی گرا و رویداد گرا(Event-driven) است. کاربر خود نرم افزارو حتی برنامه های کاربردی دیگر نیز می توانند رویدادها را فعال نمایند. برای مثال کلیک ماوس/حرکت اشاره گر و انتخاب یک دستور از منو همگی رویداد هستند. حتی هنگامی که در یک برنامه هیچ رویدادی به وقوع نمی پیوندد نیز یک رویداد مجازی(idle event) تعریف می شود. در هر صورت در لحظه وقوع رویداد Toolbook یک پیغامدریافت می نماید. این پیام رابط واکنش های برنامه چند رسانه ای شما خواهد بود. شما با استفاده از Openscript (زبان رنامه نویسی Toolbook) می توانید روش عکس العمل های برنامه خود را در برابر پیام ها تعریف نمایید. Handlerهای موجود در اسکریپت یک شی تعیین کننده چگونگی عکس العمل برنامه هستند.

سازمان درونی Toolbook  یک سلسله مراتب تشکیل می دهد.در راس این سلسله مراتب شی system book قرار دارد.system book شامل کتابی(در اصطلاح Toolbook) است که اسکریپت آن با کتاب های دیگر به اشتراک گذاشته شده است. پیام ها در این سلسله مراتب حرکت می کنند. در صورتی که handler خود را در اسکریپت اشیا پروژه نیابند به حرکت ادامه داده تا به سیستم Toolbook برسند. شما می توانید کنترل ترافیک پیام ها را در دست بگیرید. یعنی می توانید پیامی را مستقیما به یک شی لرسلل کنید و یا آنکه آن را به شی بعدی در سلسله مراتب ارسال کنید. علاوه بر مدل برنامه نویسی Toolbook نگاهی به ویژگی های دیگر این نرم افزار می اندازیم:

در این نرنافزار می توانیذ کلیدهایی به سبک کلیدهای ویندوز/list box  وانواع clialog box را بسازید. قادر به ترجمه پیام های ویندوز به پیام های Open script نیز هستید.

به کمک (MMRK)Multimedia  Resource  Kit برایToolbook می توانید از درون Open script به توابع MCI ویندوز برای کنترل دستگاه خارجی دسترسی بیابید.MMRK دارای بیش از 250  شی گرافیک اسکریپت دار است که می توانید از آن ها در پروژه خود استفاده نمایید. این گرافیک ها احساسی شبیه به کنترل های واقعی روی تجهیزات الکترونیک را به کاربر منتقل می نماید(نظیر کلیدهای Play/ Pause وغیره). به کمک Open  script به سرویس تایمر ویندوز هم دسترسی دارید.

این نرم افزار از قابلیت instance های ویندوز پشتیبانی می کند. در نتیجه می توانید چندین پنجرهToolbook را در یک لحظه باز کنید. در این وضعیت این کتاب ها می توانند تحت کنترل اسکریپت با هم ارتباط داشته باشند.

از قابلیت های دیگر این نرم افزار پشتیبانی ازDDE است. یعنی می توانید از درون پروژه خود برنامه های دیگر ویندوز را باز کرده و آن ها را کنترل کنید. عملکردهای دیگر ویندوز نظیر Callback  support

وmessage translation وdll های استاندارد نیز از درون Open script  در دسترس شماست.