X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

چهارشنبه 16 فروردین‌ماه سال 1385

توسط: فاضل عباسی

نظرات (1)

چاپ

علوم کامپیوتر

علوم کامپیوتر پل ارتباطی دانش کامپیوتر و ریاضی است و مهمترین هدف آن دستیابی به بهترین الگوریتمهای موجود (روشهای حل مسأله) در کمترین زمان و با کمترین خطا و بیشترین دقت است.
به عبارت دیگر هدف این رشته تربیت گروهی متخصص کامپیوتر است که با دید ریاضیتر و منطقیتر به حل مسائل مطرح شده در علوم کامپیوتر یا ریاضی بپردازند.
این رشته در مقطع کارشناسی دارای 4 گرایش محاسبات علمی، نظریه الگوریتمها، سخت افزار و سیستمهای اطلاعاتی است. که دروس گرایش محاسبات علمی در زمینه برنامه ریزی خطی، غیرخطی، آنالیز عددی و نرم افزار در ریاضی است؛ یعنی در این گرایش کاربرد ریاضیات در کامپیوتر مطالعه میشود.
گرایش نظریه الگوریتمها به بررسی راههای مختلف حل مسئله به یاری روشهای بهینه تر، سریعتر و بهتر میپردازد. به عبارت دیگر هدف این گرایش پیاده سازی و بهینه کردن الگوریتم است.
در گرایش سخت افزار نیز معماری یا ساختار کامپیوتر مطالعه میشود و گرایش سیستمهای اطلاعاتی نیز به مدیریت پروژههای نرم افزاری و سیستمهای اطلاعاتی میپردازد.
گفتنی است که تفاوت این رشته با مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار در این است که رشته علوم کامپیوتر برخلاف مهندسی کامپیوتر فاقد دروس آزمایشگاهی و کارگاهی است و بیشتر جنبه تحقیقات نظری دارد.
تواناییهای لازم :
تسلط و علاقه به ریاضیات شرط اول موفقیت در رشته علوم کامپیوتر است و دانشجوی این رشته باید بتواند با استدلال ریاضی با مسائل برخورد نماید. در ضمن باید اطلاعات عمومی خوبی داشته و حتی پس از فارغ التحصیلی به مطالعه و تحقیق پشت نکند چون در طی تحصیل تنها اطلاعات پایه ای و کلی را فرا میگیرد و برای حضور در بازار کار باید خود تلاش کند و اهل مطالعه و تحقیق باشد.
موقعیت شغلی در ایران :
موقعیتهای شغلی فارغ التحصیل علوم کامپیوتر شباهت بسیاری با مهندسی کامپیوتر گرایش نرم افزار دارد اما در کل نقش فارغ التحصیل این رشته به عنوان مدیر و هماهنگ کننده بسیار مهم و قابل توجه است. فردی که مسؤول انتخاب راه حل مسائل و حل آنها همچنین تقسیم الگوریتمها در بین مهندسین نرم افزار و در انتها جمع کردن قسمت های توزیع شده میباشد.
درسهای این رشته در طول تحصیل :
دروس اصلی و تخصصی مشترک در گرایشهای مختلف علوم کامپیوتر:
ریاضی عمومی، فیزیک پایه، آمار و احتمال، اصول کامپیوتر، اصول سیستمهای کامپیوتری، جبر خطی عددی، ریاضیات گسسته، آنالیز عددی، ساختمان دادهها و الگوریتمها، نظریه اتوماتاو زبانها، کامپایلر، نظریه محاسبات، اصول طراحی نرم افزار، منطق، ذخیره و بازیابی اطلاعات، پایگاه دادهها، اصول سیستمهای عامل، شبیه سازی کامپیوتری، زبانهای برنامه سازی، اصول مدیریت، مبانی اقتصاد.
دروس تخصصی گرایش محاسبات علمی :
برنامه ریزی خطی، برنامه ریزی غیرخطی، نرم افزار ریاضی، آنالیز عددی، طراحی هندسی کامپیوتری.
دروس تخصصی گرایش نظریه الگوریتمها :
برنامه ریزی پویا، نظریه گراف، بهینه سازی ترکیبی و آنالیز شبکه ها، نظریه کدگذاری، سیستمهای صفی و مدلهای کارآیی.
دروس تخصصی گرایش سخت افزار :
مدارهای منطقی، معماری کامپیوتر، ریزپردازنده
دروس تخصصی گرایش سیستمهای اطلاعاتی :
تحلیل و طراحی سیستمهای اطلاعاتی، متدولوژی ساخت سیستمهای اطلاعاتی، مدیریت پروژههای نرم افزاری، سیستمهای اطلاعاتی مدیریت.