X
تبلیغات
کالج کارآفرینی تیوان

چهارشنبه 21 تیر‌ماه سال 1385

توسط: منصوره علی اکبری

نظرات (4)

چاپ

کی می دونه چه طور میشه با کامپیوتر فکس فرستاد؟

کی می دونه چه طور میشه با کامپیوتر فکس فرستاد؟

اگر یک مودم بخرید ، می بینید که روی جعبه ی آن نوشته شده « فکس/ مودم». حقیقت این است که کارت های مودمی که الان روی هر کامپیوتری هستند،کارت هایی دوکاره اند. یک بخش آن مودم است که معمولا برای ارتباط با اینترنت ازآن استفاده می شود ، و بخش دیگر که معمولا کسی ازآن استفاده نمی کند فکس است .

هر فکس  دو کار اصلی انجام میدهد،یکی ارسال تصویر و دیگری دریافت آن. این دو کاررا میتوان به راحتی به کمک یک کارت فکس/ مودم وامکانات خود ویندوز انجام داد.

نصب خدمات فکس : برای آنکه به امکانات فکس دسترسی داشته باشید ، باید « خدمات فکس » را در ویندوز نصب کنید . این امکاناتی  است که در داخل خود ویندوز تعبیه شده ، و حتی شاید از قبل روی سیستم شما نصب شده باشد . برای نصب آن ، کافی است بهcontrol panel  بروید ورویadd or remove programs  دو بار کلیک کنید ، ازستون سمت چپ دکمه ی add / remove windows components  را انتخاب کنید و در پنجرهای که باز می شود ، گزینه یfax services   را در حالت انتخاب قرار دهید . سپس next را بزنید و سی دی نصب ویندوز را در داخل دیسک گردان سی دی بگذارید تامراحل نصب به پایان برسد.

چگونه فکس بزنیم؟ برای فکس زدن ،ابتدا صفحه ای را که می خواهید فکس بزنید در برنامه ی مربوطه باز کنید( مثلا جدول در برنامه ی اکسل یا عکس در فتو شاپ ). سپس از منوی file آن برنامه ، گزینه ی    print…را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که ممکن است اصلا چاپگر نداشته باشید ، اما فکس ویندوز مانند چاپگر مجازی عمل خواهد کرد و هر چه روی آن چاپ کنید ، به شکل فکس ارسال خواهد شد. در این مرحله ، پنجرهای باز میشود که باید چاپگر راآن انتخاب کنید . این پنجره در برنامه های مختلف فرق میکند ، اما معمولا فهرست چاپگرها یا در بخشی از پنجره قرار دارد که بالای آن نوشته شده : select printer ، ویا این که به صورت یک فهرست باز شو است . از این فهرست ، fax را انتخاب کنید و دکمه ی print را بزنید .

ازاین به بعد برنامه فکس باز میشود تا شما را در فرستادن فکس یاری کند . ابتدا دکمه یnext را بزنید . سپس در این مرحله باید مشخصات گیرنده را وارد کنید . در قسمتto   ، نام فرد گیرنده ی فکس رابنویسید و درمقابل number هم شماره ی فکس اورا. سپس دکمه یnext  را دو بار بزنید . در اینجا ،میتوانید مشخص کنید فکس شما چه زمانی ارسال شود . باانتخاب گزینه ی now ، فکس در همان لحظه فرستاده میشود وباانتخاب گزینه ی specific time… ، میتوانید ساعت دقیق ارسال فکس را مشخص کنید که البته در این حالت ، در اولین باری که این ساعت سر برسد فکس فرستاده میشود . بخش پایین پنجره هم نشان می دهد که اولویت فکس شما چقدر است . اگر این اولویت را رویhigh  بگذارید، در صورتی که فکس طرف مقابل اشغال باشد ، آن قدر شماره گرفته می شود تا این که خط آزاد شود . میزان شماره گیری در اولویت های normal  وlow  ، کمتر خواهد بود . با زدن دکمه یnext  ، تنظیمات را می توان برای آخرین بار دید. در این مرحله بازدن preview fax میتوان فکس را قبل از ارسال مشاهده کرد . سرانجام با زدن دکمه یfinish  ، فکس ارسال می شود .

چگونه فکس بگیریم؟ خیلی پیش می آید که بخواهید گیرنده فکس باشید. برای این کار، باید با طرف مقابلتان هماهنگ باشید . برای مثال، باید بدانید که کی برایتا فکس را خواهد فرستاد . برای گرفتن فکس ، باید مسیر زیر را طی کنید :

Start all programs accessories communications fax fax console

این برنامه کنسول فکس شماست . یک توضیح مختصراینکه : در فهرست سمت راست ، چهار گروه برای فکس ها در نظر گرفته شده است. در گروه  incoming ، فکس هایی هستند که الان دارند می آیند، inbox  مربوط به فکس های رسیده است ، outbox  به فکس هایی که قرار است فرستاده شوند وهنوز نشده اند مربوط میشود و sent  items ، فکس های فرستاده شده را نمایش می دهد .

برای گرفتن فکس ، کافی است کمی قبل از آن که طرف مقابل فکس را بفرستد و یا هنگامی که شماره ی شما را گرفته ، از منوی file ، گزینه ی receive fax now را انتخاب کنید . فکس خیلی ساده دریافت میشود و میتوانید آن را در inbox  خود ببینید و با دو بار کلیک کردن روی آن ، محتویاتش را مشاهده کنید .  

 

منبع: مجله کاربر